Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

To był jeden z pierwszych biurowców w regionie. Niedługo będą tu m.in. mieszkania [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 2018-07-26, Data modyfikacji: 2018-07-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Biurowiec przy ul. Walczaka to jeden z przemysłowych symboli Gorzowa. Powstał w latach 70. na potrzeby... komputeryzacji Stilonu. Dziś trwa jego remont. Zobacz, jak budynek wyglądał kiedyś i jak wygląda dziś. Dlaczego Stilon zbudował sobie biurowiec? Wyjaśnia to naukowiec i szef gorzowskiego Archiwum Państwowego Dariusz A. Rymar w opracowaniu "Początki gorzowskiej komputeryzacji (1967–1993)", które znalazło się w Nadwarciańskim Roczniku Historyczno-Archiwalny nr 15 w 2008 r. W tekście czytamy: "(...)w maju 1969 roku w Stilonie utworzono Dział Elektronicznego Przetwarzania Danych, w lipcu 1970 przekształcony w Ośrodek Przetwarzania Danych3 . Jego kierownikiem został mgr inż. (później doktor) Konrad Tołkacz, którego można chyba uznać za pioniera gorzowskiej komputeryzacji. Ośrodek został początkowo wyposażony w szwedzkie maszyny obliczeniowe ADDO. W roku 1973 zatrudniał już 31 osób. Przed zakupem własnych maszyn współpracowano z Zakładem Elektronicznej Techniki Komputerowej w Poznaniu. Nabycie własnej maszyny było jednak poprzedzone inwestycją w obiekt, który spełniałby wymogi niezbędne do jej eksploatacji. Taki obiekt powstał we wrześniu 1973 – był to obecny biurowiec (wieżowiec) Stilonu przy ul. Walczaka 25, połączony ze starą częścią łącznikiem (...). Łącznik został wyburzony kilka lat temu. Potem taki los groził też wieżowcowi. Na szczęście znalazł się nabywca - firma Gorem - który teraz remontuje budynek. Docelowo będą tu mieszkania oraz biura. Zobacz też wideo: 16 lipca 2018 byliśmy z kamerą na remontowanej ul. Sikorskiego w Gorzowie.

Pełna treść wiadomości na: strzelcekrajenskie.naszemiasto.pl/artykul/to-byl-jeden-z-pierwszych-biurowcow-w-regionie-niedlugo,4741315,gal,t,id,tm.html?kategoria=1
naszemiasto.pl, Źródło artykułu: naszemiasto.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  strzelecko-drezdenecki

  Powiat strzelecko-drezdenecki - powiat w województwie lubelskim ma swoją siedzibę w mieście Strzelce Krajeńskie. Został on utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Dobiegniew, Drezdenko, Strzelce Krajeńskie, Stare Kurowo, Zwierzyn. Na obszarze 1248 km² mieszka 50 tys. osób.

  Każdy turysta powinien zwrócić uwagę na część Drawieńskiego Parku Narodowego, zajmującego północno-zachodni fragment powiatu i niewielką część Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Do niezwykle cennych niewątpliwie należy zaliczyć gotycki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej w Strzelcach Krajeńskich. W powicie znajdziemy pięć rezerwatów przyrody, cztery piesze szlaki turystyczne i trzy trasy wodne.

  Do regionu dojedziemy drogą krajową nr 22 i wojewódzką 156.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola